Temat na dziś to mycie włosów i skóry głowy, oraz omówię pokrótce specyfikę szamponów.
Jak wiemy podczas mycia usuwa się z włosów i skóry głowy łój, zanieczyszczenia, mikroorganizmy chorobotwórcze i wykonuje masaż skóry.
Kiedy należy myc włosy?
- kiedy zabrudzona zostanie powierzchnia włosów (usuwamy zanieczyszczenia)
- podczas czynności pielęgnacyjnych (doraźna ochrona włosów)
- przed strzyżeniem i po zabiegach chemicznych
Ich zadaniem jest skuteczne oczyszczanie włosów i skóry głowy, jednak nie powinny one powodować podrażnień ani wysuszać. Wyróżnia się szampony o działaniu oczyszczającym, leczniczym lub specjalnym np. odżywcze, regenerujące itp. Szampony mogą mieć postać klarownej galaretki albo opalizującego, perłowego roztworu, emulsji proszku lub aerozolu.
Szampony dzieli się na:
-oleiste- mieszanina olejów np. rycynowego, sojowego, parafinowego oraz wosków, kwasów tłuszczowych oraz trójetanoloaminy. Słabo się pienią i myją. Polecane do włosów suchych i zniszczonych.Wciera się je we włosy i po ok. 30 minutach spłukuje ciepłą wodą. Ponieważ szampony te silnie natłuszczają nie mogą być stosowane często, do regularnego mycia.
-mydlane- najczęściej z mydła potasowego albo sodowego. Nadają odczyn zasadowy, przez co odtłuszczają i wysuszają włosy. Mogą podrażniać skórę głowy- dziś nie są już stosowane.
-pudrowe-służą do mycia na sucho. Mają postać proszku. Zawierają substancje higroskopijne, które pochłaniają zanieczyszczenia i łój z powierzchni włosów i skóry. Mogą być stosowane sporadycznie, gdyż bardzo słabo myją i usuwają zanieczyszczenia.
-lecznicze- to szampony detergentowe zawierające dodatkowo substancje lecznicze: aminokwasy, witaminy, środki bakterio i grzybobójcze, wyciągi ziołowe, środki przeciwłupieżowe i keratolityczne (siarka, rezorcyna)
-detergentowe- powszechnie stosowane- skład na bazie syntetycznych SPC o właściwościach myjących i pianotwórczych. Są wydajne, nie zwiększają zasadowości podczas mycia włosów, nie odtłuszczają skóry, nie powodują podrażnień, nie wysuszają. Mają postać emulsji lub roztworów (klarowne lub perłowe). Zawierają substancje aktywne dostosowane do potrzeb włosów normalnych, przetłuszczających się, suchych. Poza SPC zawierają środki o działaniu pielęgnującym (pochodne lanoliny, prowitamine B5, lecytynę, silikony), odbudowującym ( kolagen, keratyna, jedwab, elastyna), normalizujące pracę gruczołów łojowych, poprawiające wygląd i trwałość produktu.
-produkowane na bazie nafty- zawierają olej rycynowy, mikroelementy, witaminy, zapobiegają wypadaniu włosów.
-dwufunkcyjne- 2w1 czyli szampon + odżywka
W szamponach SPC występują pod dwoma postaciami:
- anionowe SPC- siarczany alkoholi tłuszczowych, pochodne alkoholu laurylowego i mirystylowego; mają doskonale właściwości myjące, świetnie się pienią i są dobrze tolerowane przez skórę
- amfoteryczne SPC- imidazoliny, pochodne betainy; nie drażnią skóry, dają obfitą pianę, łagodnie myją- najczęściej w szamponach dziecięcych.
Przebieg mycia włosów:
- Obfite zmoczenie włosów letnią wodą ( nie gorącą, gdyż taka wysusza i podrażnia skórę głowy), najlepiej w pozycji naturalnego opadania włosów ( np. na stojąco/siedząco pod prysznicem), gdyż to zapobiega plątaniu się i kołtunieniu spodnich części porostu.
- Roztarcie porcji szamponu w dłoniach z wodą i równomierne naniesienie go na skórę głowy, można też wykorzystać metodę mycia oszczędnego- porcje szamponu rozcieńczyć z wodą w butelce, albo kubku i polać włosy.
- Wmasowanie szamponu w skórę głowy- ruchy delikatne, koliste, wgniatające zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa, nie pocierając włosów o siebie, gdyż napęczniałe włókna włosa ulegną uszkodzeniom.
- Spłukanie letnią wodą zanieczyszczeń.
- Powtórne mycie (ewentualnie).
- Wykonanie masażu opuszkami (o tym szerzej w innej notce).
- Płukanie letnią wodą, na zakończenie chłodną by domknąć łuski włosów i nadać połysk.
- Odciśnięcie włosów w ręcznik- nie wolno trzeć!
- Rozczesywanie grzebieniem o szerokim rozstawie zębów- inny uszkodzi mokre włosy
- Suszenie naturalne lub za pomocą suszarki, jednak temperatura nie może być zbyt wysoka, ponieważ uszkodzi włosy ( suszymy pasma od nasady po końce a nie na odwrót!
Jaki jest Wasz ulubiony szampon?
Udanego weekendu Kochani! ;*
moze ja napisze ktorych nie znosze i nie widze sensu ich uzywnia -> to beda szampony pudrowe tzw suche :) ostatnio znow powstal nowy zachwyt nad nimi :/ ciagle jeszcze sie zastanwiam co ludzie wymysla aby tylko skomplikowac sobie pielegnacje
OdpowiedzUsuńps jutro sie odezwe na watku bo zalatwiam troche spraw i nie mam czasu a teskno mi za wami i nie pozwole zeby watek umieral:)
właśnie sie zdziwiłam, ze cie nie było rano a zawsze jesteś, ale tak pomyślałam, ze jestes zajęta i nie masz czasu ;)
Usuńteż tęsknimy! do jutra na wątku! ;*
Hej bunny własnie założyłam konto i juz nie jestem
OdpowiedzUsuńanonimowa :P ten blog jest unikatowy ,
a taki fryzjer to skarb :)
to fajnie ze masz juz konto ;)
Usuńdziękuję ;*
A ja uwielbiam suchy szampon ale tylko jeden Batiste.Dla mnie jest rewelacyjny.Z tego co wiem w Polsce niedostepny.Pozdrawiam.Swietny blog bede zagladac gdyz tez jestem posiadaczka blond wlosow:)
OdpowiedzUsuńpozostaje mi życzyc miłego czytania ;*
Usuńo szamponach oleistych pierwsze słysze...Gdzie mozna je dostac, bo mam akurat suche hery;/
OdpowiedzUsuńJa ostatnio myje tym ,,blogowym szamponem"- rózowy balsam do kąpieli BD fur Mamma.Słyszalas o nim,Bunny? Co sądzisz o myciu głowy balsamem kąpielowym.
Aaa no i bardzo wazna info o tym myciu z pochyloną głową- ja tak zawsze robiłam a potem zeby doczesac włosy to byla męka
w specjalistycznych sklepach fryzjerskich- czesto dopiero na zamówienie bo nie jest to bardzo popularna chemia...można trafic też w sklepach "naturalnych" jakis zielarskich, eco itp.
Usuńtu link do takiego szamponu:
http://www.niesort.ostrowwlkp.pl/1059353_oleisty_wlosow_szampon_ol.html
znajde sklad tego fur mama i dopisze co mysle.
wracam. ten balsam nadaje sie do delikatnego mycia włosów, jednak nie polecalabym stosowania go na wyłaczność bez wymianki z czyms mocniejszym.
OdpowiedzUsuńchyba ze stosujesz pielegnacje calkiem bezsilikonowa...
raz w czas dobrze byloby zastosowac normalny szampon.
chwali sie ilosc ekstraktow roslinnych (olejki) i łagodne SPC, jednak niepokoi zapach wysoko w skladzie- nie do konca jestem pewna czy nie bedzie to uczulac wrazliwcow- w sensie swiad skory...
ale ogolnie ok.
w 99% korzystam z szamponów drogeryjnych bo w sumie takie mi odpowiadają i wystarczają, podchodzę do tego w ten sposób - wolę nie udziwniać ;-D ostatnio moim faworytem jest szampon TRESSeme dla włosów suchych. No i mam chrapkę na szampon suchy, w sprayu, tylko zastanawiam się czy nie będzie miał jakiegoś negatywnego wpływu na włosy.
OdpowiedzUsuńpozdrawiam!
Paulina ;-)
szampon suchy nie ma raczej negatywnego wpływu, jednak nie ma sie co oszukiwać, ze on niedoczysci i jest rozwiązaniem awaryjnym...ja wychodzę z założenia ze zastosowanie go na długie wlosy, potem wyczesanie, do tego ułozenie fryzury zajmuje mi około 30-60 minut, a w tyle czasu zdążę normalnie umyć wlosy i je ulozyc za pomocą szczotki i suszarki.
Usuńwiec wole rozwiazanie tradycyjne niz chwilowe ;)
hej bunny sorry, że znowu truję o tym n&e od schwarzkopf'a ale już od dawna mnie kusi ta marka... chciałabym wreszcie ją wypróbować, gdyby nie to, że mam z natury ciemne włosy pewnie już dawno bym się skusiła a ja nie dość, że mam ciemne włosy to jeszcze z tendencją do rudych odcieni blondu. Skończyła mi się moja farba imperity 911 i mam zamiar wypróbować coś innego, biorę pod uwagę natural&easy 532 i 522 oraz wersję do siwych włosów diamentowy blond 630, loreal excellence 9.1 pomieszaną z 10.21, loreal recital wbis, majirel jakąś bo mam pół tubki 9.11 i dodałabym jakiś odcień fioletowy, biorę też po uwagę londę color blend 89 pomieszaną z londą naturals perłową biorę też pod uwagę nutrisse 9.1. Oczywiście wszystkie te farby mieszane byłyby z wodą 12% na odrost lub nakładane byłyby po kąpieli rozjaśniającej. do tej pory uzywałam odcieni superrozjaśniajacych ale na lato chcę trochę przyciemnić włosy o ton lub dwa. teraz mam poziom 10 a z natury 4-5 poziom. Który z tych wyborów byś mi poleciła? a może jakiś odcień alfaparfu? A tę n&e do siwków można mieszać z 12% oxy? EWKA
OdpowiedzUsuńgeneralnie kazda farbe mozna mieszac z 125 ale nie bardzo rozumiem po co po kapieli rozjasnione juz wlosy katowac woda 12? 6-9% to rozumiem ale 12?
Usuńprobuj te n&e najlepiej zmieszaj 522 z 532, wtedy pokryje zolci i rudosci.
z alfy polecam 9.21 albo 10.21.
jesli kapiel da ci wlosy zoltawe to farba dalej pokryje.
jak rude- to uzyskasz bez w najlepszej opcji.
farby do siwych wlosow wspaniale kryja ale slabo rozjasniaja...wiec nie polecam.
nie nie po kąpieli nakładam zawsze farbę z wodą 6%. 12% oxy używam tylko na naturalny odrost. po kąpieli mam zawsze kolor bardziej jasno rudy niż żółty. więc uzywam popielatych farb. spróbuje tej n&e 532 bo to odcień popielato-perłowy. a co myslisz o połaczeniu londy color blend 89- platynowo-srebrny z londą naturals perłowy blond? do tego wodą 12%.
OdpowiedzUsuńa no to ok.
Usuńte londy tez maja szanse wyjsc sensownie...
Są jakieś szampony bardzo dobre na szybki wzrost włosów aby szybciej rosły ?
OdpowiedzUsuńsa zawierajace skladniki wzmacniajace wlosy ale zeby to bardzo przyspieszalo to nie...
Usuńhej blond bunny :) polecisz mi kosmetyk do włosów,którego zapach długo utrzymuje się na włosach?bo zawsze po wizycie u fryzjera włosy tak pięknie pachną nawet 3 dni :D
OdpowiedzUsuńGarnier fructis albo stapiz sleek line.
Usuńmogłabyś ocenić produkty do włosów fitomed? chciałabym wiedzieć jakie masz zdanie na temat ich składu bo natknęłam się na nie przypadkiem i chciałabym spróbować ;)
OdpowiedzUsuńnie mam zdania, nie stosowałam.
UsuńHej bunny, w składzie szamponu babydream jest kwas mlekowy. Czy ten szampon nadaje się do codziennego stosowania przez dorosłego ? Czytałam o zakwaszaniu i trochę się tego obawiam.
OdpowiedzUsuńkwas mlekowy jest w wielu kosmetykach, a taki szampon mozna stosowac codziennie, jednak jako ze dzieciecy,może nie domywac i powodowac przez to wypadanie wlosow z czasem. dobrze stosowac 2 rozne szampony na zmiane.
Usuń