środa, 5 października 2011

Tłuszcze właściwe i olejowanie.

Jako, że dziś poczułam się już całkiem znośnie, opowiem Wam o tłuszczach właściwych we fryzjerstwie.
Tłuszcze stanowią bazę w większości emulsji fryzjerskich- są w odżywkach, maskach, szamponach itp. Działają natłuszczająco i odżywczo. W farbach pełnią rolę ochronną.
We fryzjerstwie wykorzystuje się tłuszcze nasycone-pochodzenia zwierzęcego i nienasycone- roślinnego.
Pod wpływem wody tłuszcze hydrolizują- jełczeją z tworzeniem gliceryny i kwasów tłuszczowych, a więc dochodzi do zmydlania.

Scharakteryzuję dla Was kilka wybranych tłuszczów roślinnych:

OLIWA Z OLIWEK- zawiera lecytynę, fosfolipidy, chroni przed uv, nawilża, wygładza i natłuszcza włosy.

OLEJ KOKOSOWY- zawiera NNKT, Wit. A i E, fosfolipidy, działanie ochronne, przeciwzapalne, odżywcze.

OLEJ RYCYNOWY- zawiera kwasy linolowy, palmitynowy, rycynylowy, przyłącza się do keratyny, natłuszcza, nabłyszcza, emulgator.

OLEJ Z AWOKADO- zawiera Wit. A, D, E, H, K, PP, kwas linolowy i arachidonowy, lecytynę, skwalen, NKT, regeneruje, chroni przed uv, uzupełnia niedobory lipidów we włosach.

OLEJ WIESIOŁKOWY- zawiera NNKT, normalizuje aktywność skóry,wspomaga system odpornościowy.

OLEJ Z KIEŁKÓW PSZENICY, SŁONECZNIKA- zawiera Wit. A, D, E,błonnik, lecytynę, NNKT, przyspiesza regenerację włosów, chronią przed rodnikami, nawilżają, łagodzą podrażnienia.

OLEJ Z ORZECHÓW WŁOSKICH- zawiera NNKT, Wit. E, fosfolipidy,tokoferole, nawilża, chroni przed rodnikami, uelastycznia, działa przeciwzapalnie i kojąco.

OLEJ SŁONECZNIKOWY- zawiera lecytynę, NNKT, karoteny,fosfolipidy, nawilża poprzez wzmocnienie barier ochronnych włosów, działa przeciwrodnikowo i przeciwzapalnie.

OLEJ ROKITNIKOWY- zawiera karotenoidy, kwas oleinowy ilinolowy, NNKT, przywraca elastyczność, wygładza włosy, działa przeciwrodnikowo, stymuluje funkcje skóry.

Zapytacie jak skorzystać z dobrodziejstwa wymienionych przeze mnie olejków? oczko 
Wystarczy wybierając kosmetyk w drogerii czy to odżywkę,maskę czy szampon spojrzeć na jego skład. Jeśli znajdziecie poszukiwany przez was olejek w składzie- udało  wam się i wiecie czego się spodziewać.
Można także kupić butelkę danego oleju w sklepie ze zdrową żywnością, markecie itp. I włosy olejować przed myciem.
Nakładacie malutkimi partiami olej na włosy suche, aż do momentu gdy staną się tłuste, nosicie tak kilkadziesiat minut do godzinki, ten czas wystarczy by wlosy nabraly elastycznosci i miekkosci. Wlosy standardowo myjecie,
Nakładacie odżywkę/maskę i gotowe!
Włosy będą mięciutkie i lśniące!  kocham 
Olejowanie polecam robić do 2x w tyg.- nie częściej. Co za dużo to niezdrowo.
Czasem pojawiają się głosy, że od olejowania żółknie kolor blond- czy tak jest naprawdę nie wiem- każdy musi sam sprawdzić na sobie. Wiele blond wizażanek olejuje od dawna i nie uskarża się na tego typu kłopoty  myśli 
Więcej informacji dla zainteresowanych na forum wizaż w wątkach o pielęgnacji olejami  cmok.

6 komentarzy:

  1. Oleje fajna sprawa, rycyną już nasze babcie się bawiły :) Z olejami jednak łatwo przesadzić i zrobić sobie gorzej, zamiast lepiej... Ja staram się nakładać mazidło 1-2 razy w tygodniu, zwykle wychodzi rzadziej, natomiast pierwsze zmycie robię odżywką, jakąkolwiek, ona ściąga większość tłuszczu, a potem jedno mycie szamponem, nawet bez sls. Można też do oleju dać żółtko, wtedy robi się fajna i łatwiejsza do zmycia niż sam olej emulsja :) No i właśnie przy okazji wyrwania sobie pewnej części włosów przy próbie olejowania gołą rycyną, dowiedziałam się, po co to żółtko w tradycyjnej maseczce ;P
    Magda

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. no i brawo za racjonalne podejście do tematu ;*

      Usuń
  2. Moje włosy absolutnie nie zżokły, a od pół roku stosuje na zmianę: kokosowy, alterre, babydream,a od kilku dni testuje też olejek arganowy, który świetnie sprawdza się przy całonocnym olejowaniu:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Mam mocno rozjaśnione włosy.Czy stosowanie olejku rycynowego moze ja przyciemnić?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. czasem zdarza sie, że olejek rycynowy przyciemnia czy "brudzi" jaśniutkie blondy. Spróbuj, zobaczysz. Nie zawsze ale jednak sie zdarza...

      Usuń
  4. Ogólnie lubię twoje podejście do sprawy pielęgnacji. Ale jeżeli uważasz, że masz podstawy chemii to nie pisz, że hydroliza na kwas tłuszczowy i glicerynę to reakcja zmydlania. Reakcja zmydlania to reakcja hydrolizy zasadowej tłuszczu, najczęściej pod wpływem zasady sodowej i ogrzewania z powstaniem soli sodowej kwasu tłuszczowego, czyli mydła i gliceryny. Obojętne mi czy puścisz ten komentarz ale popraw na stronie. Jełczenie tłuszczu nie równa się zmydlaniu. To nazwa procesów ogólnie (utleniania, hydrolizy) psucia się tłuszczów.
    Asia

    OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, wyświetlą się po mojej akceptacji.
Nie udzielam porad fryzjerskich!
Będzie mi miło, jeśli się podpiszesz.

Dziękuję za każdy komentarz i odwiedziny ;*